MİKROPİGMENTASYON

Pigment; tüm nesnelerin renklerini oluşturan moleküllerdir. Pigmentasyon ise; cilt tipine göre doğru renk seçimi demektir. Mikropigmentasyon ise; alerjik reaksiyon yaratmayan,  ciltlerde özellikle yüz ve vücut kullanımı için tasarlanmış içeriğe sahip katkı ve koku maddeleri içermeyen doğal ve mineral pigmentlerin deri altına yerleştirilmesi işlemidir. Mikropigmentasyon uygulaması diğer bir deyişle kalıcı makyaj işlemlerinde işlem yapılacak bölge ve o bölgeye uygun pigment tonları özenle seçilmelidir. Uzman kişilerce yapılması gereken bu uygulamalar, kişiye özel tek kullanımlık steril iğneler yardımı ile yapılmaktadır.

MİKROPİGMENTASYON KULLANIM ALANLARI

Skar, yara, yanık ve ameliyat izlerinin kamufle edilmesi, vitiligo izlerinin yok edilmesinde, göğüs ucu çiziminde, kemoterapi alopesi /saç kıran vs. gibi bölgesel saç kaş dökülmelerinin kamufle edilmesi tedavilerinde kullanılır. Dudak Renklendirme, Eyeliner, Dipliner, Kaş Kontürleme gibi estetik işlemler için de çok tercih edilen bir uygulamadır. Makyaj için saatlerce vakit harcayanları uzun vadede memnun edecek bir yöntemdir.

MİKROPİGMENTASYON ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kişinin alerjeni ile ilgili yeterince bilgi sahibi olunmalıdır. Uygulama öncesi yapılmaması gerekenler hakkında uyarılmalıdır.  Göz kapağına yapılan işlemlere, silinmesi için lazer atışı yapılamaz. Mikropigmentasyon / kalıcı makyaj işlemi sonrası geri dönüş olamayacağından yaptıracak olan kişinin kesin emin olarak yaptırması gerekir. Mikropigmentasyon / kalıcı makyaj uygulaması cilt tipine göre değişiklik göstermekle birlikte 1-5 yıl arası kalıcılığa sahiptir. Bu sebepten Mikropigmentasyon / kalıcı makyaj işlemi kalıcılık süresi de göz önünde bulundurularak işinde tecrübeli ve uzman kişilere yaptırılmalıdır.

MİKROPİGMENTASYON SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İşlem bölgesine 3 gün boyunca su değmemelidir. 1 hafta boyunca hamam, sauna, havuz gibi ortamlardan uzak durulmalı, işlem bölgesi direkt olarak güneşe maruz kalmamalıdır. Kabuklanmalar olacağından, kesinlikle kaşımamalı ve kopartılmamalıdır. Uygulama sonrası tavsiye edilen devam ürünleri mutlaka kullanılmalıdır.

MERAK EDİLENLER

AĞRI ve ACI DURUMU; Mikropigmentasyon / kalıcı makyaj uygulaması yapılan bölgeye göre ve kişinin acı eşiğine göre değişkenlik göstermekle beraber ağrılı / acılı bir işlemdir. Lokal anestezi veya anestezik kremler altında uygulama yapılır.

YAN ETKİ DURUMU; Uygulama sonrasında işlem yapılan bölgede kızarıklık, devamında hafif yara görünümü ve bir hafta sürecek olan kabuklanma durumu olur.

Randevu Alın!